Kamishibai w SP2

Utworzono dnia 15.04.2024

W poniedziałek 8 kwietnia br. w godzinach popołudniowych odbyło się organizowane przez Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Szkołę Podstawową nr 2 w Brusach szkolenie dla nauczycieli regionalistów z powiatu chojnickiego pt. „Wędrowne opowieści, czyli teatr kamishibai i kamienne historie.Metody wspomagające uczniów w nauce języka kaszubskiego”. Szkolenie prowadziła Magdalena Buda – znana gdańska ilustratorka i m.in. autorka podręczników oraz liderka gdańskiego programu Kreatywna Pedagogika; koordynatorami spotkania byli zaś: Lucyna Radzimińska (PCEN) oraz Irena Jażdżewska i Grzegorz Schramke (SP2).

Tematem przewodnim szkolenia było wykorzystanie teatru kamishibai (wywodzącej się z Japonii sztuki opowiadania z użyciem ilustracji umieszczanych w skrzyneczce mającej formę rozkładanego teatrzyku) w pracy nauczycieli, zarówno języka kaszubskiego, jak i – jako, że kaszubiści często też uczą innych przedmiotów – nauczania początkowego, języków obcych, języka polskiego, historii i in.

Było nieco teorii, lecz zdecydowana większość czasu została przeznaczona na szkolenie praktyczne (z krótką przerwą na „kawã, kùcha i chléb ze szmôłtã”), podczas którego uczestnicy musieli wykazać się m.in. kreatywnością w opowiadaniu historii.

Szkolenie trwało ponad trzy godziny. Zdecydowanie nie był to zmarnowany czas, było ono bowiem dobrze przygotowane merytorycznie, interesujące i inspirujące.

Zdjęcia.....

Utworzono dnia 15.04.2024, 20:59