LOGOPEDA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W BRUSACH

mgr Mirosława Peplińska

We wrześniu logopeda w klasach pierwszych przeprowadza przesiewowe badania, które służą wykrywaniu zaburzeń rozwoju mowy i wczesnej profilaktyce zaburzeń mowy. Z pedagogiem szkolnym ustala, które dzieci posiadają zalecenia do udziału w terapii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Przesiewowe badanie logopedyczne przeprowadzane jest w formie zabawy. Spontaniczne wypowiedzi dziecka pozwalają ocenić stan artykulacji głosek oraz zdolność wypowiadania się. Badaniu podlega również budowa i sprawność aparatu artykulacyjnego: warg, języka, żuchwy oraz ocena czynności fizjologicznych tj. oddychanie, gryzienie, żucie jak również połykanie.

Po przeprowadzeniu badań przesiewowych logopeda przekazuje rodzicom terminy uzgodnione z wychowawcami i dostosowane do planu lekcji oraz godziny spotkań
z uczniami i zaprowadza zeszyt do korespondencji.

Zakres działań logopedy:

1. Przeprowadzenie badań przesiewowych służących wyłonieniu dzieci
    z zaburzeniami mowy (odbywają się we wrześniu).
  2. Organizowanie pomocy logopedycznej.
  3. Prowadzenie terapii indywidualnej oraz grupowej.
  4. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji.
  5. Wspieranie działań wychowawczych oraz profilaktycznych nauczycieli.
  6. Prowadzenie zeszytów do zajęć logopedycznych z zaleceniami do utrwalania
    w domu.

Cele zajęć logopedycznych:

1. Wspieranie motywacji do mówienia.
  2. Utrwalanie prawidłowych nawyków oddychania.
  3. Usprawnienie motoryki narządów mowy.
  4. Rozwijanie słuchu fonematycznego.
  5. Rozwijanie umiejętności poprawnego mówienia ćwiczonej głoski.
  6. Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
  7. Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z zaburzeniami mowy.

Rola rodziców dzieci biorących udział w terapii logopedycznej.

Rodzice powinni:

1. Wspierać dziecko w terapii.
  2. Dawać prawidłowe wzorce wymowy, czyli do dziecka zawsze mówić poprawnie, wyraźnie, bez używania tzw. języka dziecięcego.
  3. Jeżeli zauważymy u dziecka wadę zgryzu, należy zapewnić mu opiekę ortodontyczną, gdyż może ona być przyczyną nieprawidłowej wymowy.
  4. Słuchać wypowiedzi swoich pociech, zadawać pytania, dużo rozmawiać, opowiadać, czytać.
  5. Nie zawstydzać dziecka wadliwą wymową, bo może to spowodować zahamowanie dalszego rozwoju mowy. Możemy powtórzyć po dziecku, dając prawidłowy wzorzec wypowiedzi, ale bez zbędnego komentarza.
  6. Dopilnować, aby dziecko systematycznie uczęszczało na zajęcia, prowadziło zeszyt wg wskazówek logopedy.
  7. Czuwać, aby dziecko codziennie przez około 10-15 min wykonywało zadane ćwiczenia w domu.

Tylko taka postawa rodziców może przyczynić się do tego,

aby dziecko osiągnęło terapeutyczny sukces.