Dnia 16 maja 2022r. uczniowie klas VII a, VII b i VII c Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach kolejny raz wzięli udział w pasjonujących warsztatach z fizyki prowadzonych przez prof. dr hab. Grzegorza Karwasza z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wspaniały gość przywiózł ze sobą wiele przyrządów do doświadczeń.
Zajęcia trwały przez trzy godziny. Tematyka warsztatów dotyczyła Elektryczności, która jest wokół nas. Elektryczności, z którą mamy do czynienia każdego dnia i wszędzie. Bo przecież np. wiele osób posiada komórki, które bez baterii nie zadziałają.
Jak działa kula plazmowa, a jak maszyna elektrostatyczna; Jak zbudowano pierwsze ogniwo Volty; – te i wiele innych zagadnień zostało przedstawionych i wyjaśnionych przez prof. G. Karwasza. Siódmoklasiści aktywnie brali udział w spotkaniu. Pod okiem Pana Profesora uczniowie zbudowali żywy układ elektryczny, który przewodził prąd, podziwiali zjawiska z elektrostatyki, przyczyny przyciągania bombek choinkowych, tresowanie puszki. Bruscy uczniowie mieli możliwość nie tylko ciekawie uczyć się, ale również bawić. Poprzez proste, ale ciekawe doświadczenia, poszerzyli wiedzę doświadczalną, poszerzyli tematykę i zagadnienia poza program omawiany na lekcjach.
Ruch drgający i falowy na warsztatach z fizyki.
Dnia 25 marca 2022r. warsztaty z fizyki. Przeprowadził dr. hab. Kamil Fedus (Katedra Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu). W zajęciach trwających trzy godziny lekcyjne uczestniczyli uczniowie klas VII A, VII b, VII c, VIII d z SP nr 2 w Brusach i klasy siódme z SP im. Jana Pawła II w Brusach.
Tematem warsztatów był ruch drgający oraz falowy. Bruscy uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wiele ciekawych i zaskakujących informacji z fizyki, którą spotykamy na każdym kroku. Zajęcia odbyły się z użyciem nowoczesnych metod dydaktycznych. Wykonano proste ale ciekawe eksperymenty wspomagane komputerem. Uczniowie brali w nich aktywny udział m.in. „bawili się” dźwiękiem, zbudowali z siebie żywą drgającą falę, sprawdzali zakres częstotliwości w jakim słyszą, głośność z jaką mówią, dowiedzieli się - co to znaczy mieć energię, i w wielu innych.
Jeszcze więcej ciekawych informacji, opisów ciekawych doświadczeń można znaleźć na stronach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod adresem internetowym http://dydaktyka.fizyka.umk.pl, na które to uczniowie zostali zaproszeni.
Nad przebiegiem zajęć czuwała mgr Grażyna Turzyńska nauczycielka fizyki, która jest koordynatorem projektu w SP 2 w Brusach.
Serdeczne podziękowania dla dr. hab. Kamila Fedusa z UMK w Toruniu, oraz dla Pana Profesora Grzegorza Karwasza za kolejne odwiedziny w naszej szkole w Brusach w ramach projektu „Ruchome święto”.
Projekt „Ruchome święto” finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Jego głównym celem jest popularyzacja fizyki wśród młodzieży szkolnej.