Remus – to kaszubski wędrownik, bohater powieści „Żëcé i przigòdë Remùsa” –epopei kaszubskiej autorstwa Aleksandra Majkowskiego. Powieść, wydana w 1938 r., uznawana jest za najważniejsze dzieło literatury kaszubskiej. To właśnie remusowymi śladami uczniowie SP Nr 2 w Brusach, 29 października br. ,wybrali się na wycieczkę w ramach lekcji języka regionalnego kaszubskiego. Odwiedzaliśmy pozornie bardzo dobrze znane miejscowości powiatu kościerskiego, które okazały się prawdziwą skarbnicą ciekawostek o Kaszubach, historii regionu i jego kulturze.
Zwiedziliśmy miejsca związane z życiem Remusa w Lipuszu. Składamy serdeczne podziękowania p. Justynie Mikołajczyk oraz p. Franciszkowi za możliwość zwiedzenia kościoła ewangelickiego w Lipuszu, w którym znajduje się Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego pod opieką Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Lipuszu. Znajduje się tam ogromna ilość ciekawych eksponatów z dawnych czasów. Nasi lipuscy przewodnicy przybliżyli nam historię wsi, zabytki, legendy, kaszubską przeszłość i teraźniejszość. Na szczególną uwagę zasługuje kościół pw. Michała Archanioła, w którym Królewianka brała ślub z innym, a Remusowi pękało serce z żalu; czynny do dziś młyn z 1902 r., produkujący obecnie energię elektryczną oraz szkoła, w której do użyczonej przez nauczyciela izdebki na poddaszu Remus wracał strudzony wędrówkami po Kaszubach. Podziwialiśmy rzekę Wdę oraz wyjątkową przyrodę w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
W miejscowości Dziemiany, przez którą również wędrował Remus, zwiedziliśmy kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z roku 1922-23. Ważnym wydarzeniem politycznym w dziejach Dziemian była wizyta Prezydenta RP, Stanisława Wojciechowskiego, w 1923 r. - wizytę tę upamiętnia umieszczona w przedsionku kościoła tablica. Zaciekawiło nas, że pierwsza informacja źródłowa o Dziemianach pochodzi z 1488 r., ale wieś istniała już od 1290 r., zapisana jako Damianowa. Od sierpnia 1944 do lutego 1945 znajdował się tutaj podobóz KL Stutthof Sophienwalde. Piękną „złotą jesień” podziwialiśmy nad jeziorem Rzuno. Kilka lat temu kąpielisko zostało całkowicie zmodernizowane. Jego największym atutem jest jedyna na tym terenie bezpłatna zjeżdżalnia o długości 30 metrów. Prawdziwą furorę robi boisko do gry w piłkę plażową, dostępne w każdej chwili dla miłośników aktywnego wypoczynku. W tym miejscu również od kilku lat rozgrywane są zawody powiatowe, które przyciągają mnóstwo kibiców.
Wycieczkę zakończyliśmy w Brusach, gdzie również na jarmarku spotkać można było Remusa…
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały p: Irena Jażdżewska i Justyna Górska. Dziękujemy również za zaangażowanie rodziców.